Fotograf ślubny a grafika

W obecnych czasach ciężko sobie wyobrazić, aby fotograf ślubny kompletnie nie znał się na programach graficznych. Oczywiście, nie musi być od razu wytrawnym grafikiem, ale musi się wykazać znajomością co najmniej średnio zaawansowaną. Bez tego nie będzie mógł dobrze obrabiać zdjęć.


Aczkolwiek często zdarza się tak, że fotograf ślubny współpracuje z grafikiem, który za niego obrabia zdjęcia. Jednak oczywiście wiąże się to z pewnymi kosztami. Dlatego nie pozostaje nic innego jak nauka programów graficznych, a wcale nie jest to takie trudne!

Fotograf ślubny, czyli specjalista od aparatu i programów graficznych

Jak widać praca w charakterze fotografa ślubnego nie należy do najłatwiejszych. Nie dość, że trzeba być perfekcjonistą w wykonywaniu zdjęć, to należy mieć również solidne umiejętności jeśli chodzi o ich dalszą obróbkę. Poziom obróbki zdjęć zależy od stylu jaki prezentuje fotograf ślubny. Jednak powinno się zachować pewnego rodzaju umiar, aby zdjęcia ślubne nie wyszły najzwyczajniej sztucznie. Aczkolwiek jest to też kwestia, która należy uprzednio omówić z klientem. Nie powinno się na siłę narzucać własnych koncepcji i upodobań. Dobry fotograf ślubny to osoba, która potrafi zrozumieć potrzeby klienta i niekiedy umie pójść na kompromis.

Jakie programy są przydatne w pracy fotografa ślubnego?

Z pewnością najbardziej popularnym programem, z którym styczność miał każdy fotograf ślubny, jest Photoshop. Co prawda, program nie należy do najtańszych jednak jego funkcjonalność jest wprost ogromna i można zrobić na nim praktycznie wszystko. Ciekawą i darmową alternatywą może być program gimp. Ja często używam również Photoscape, gdzie w łatwy i szybki sposób można dodać logo czy znak wodny do dużej ilości zdjęć.
Fotografia ślubna – dlaczego programy graficzne są tutaj ważne?

Na wstępie warto podkreślić, że programy graficzne nie mają na celu, brzydko mówiąc, odwalić całą robotę za fotografa ślubnego, bo tak po prostu się nie da. Służą one głównie do nadania ostatecznego szlifu czy też wprowadzenia drobnej korekty. Niekiedy nawet mocno się starając może się przydarzyć, że na zdjęciu widnieje pewien szczegół, niuans, który choć niewielki, burzy efekt zdjęcia. Wprowadzając drobną korektę mamy możliwość stworzyć idealną fotografię.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s